YORKSHIRE BUDGERIGAR SOCIETY

"The eyes of the budgerigar world are centred on Yorkshire"

YBS STAND.JPG
 

YBS AREA SHOW 2019

Sunday 28th July

Don Valley School, Scawthorpe, Doncaster, DN5 9DD

Judges Ian & Scott Ainley, Ronnie Simpson & David Woan

Best in show & best young bird in show 109-1 Terheege partnership

Best any age 33-2 G N Turner

Best opposite sex any age 12-1 A Edden

Best opposite sex young bird 106-1 Terheege partnership

Normal green: Smith & Price

Dark factor green: J & D Lindsay

Normal Blue: Terheege partnership

Dark factor blue: S Sanderson

Grey green: R Ford

Grey: Sean Platts

Opaline green: A Edden

Opaline blue: Heptinstall & Wheeler

Cinnamon green: P Reaney

Cinnamon blue: A Edden

Opaline cinnamon: Sheperdson & Adamson

Lutino: W Bailey

Albino: Smith & Price

Yellow wing: N/A

White wing: N/A

Crest: K & V Shorthouse

Spangle green: G N Turner

Spangle blue: S Platts

Double factor spangle: R Tickle

Dominant pied: Terheege partnership

Recessive pied: Terheege partnership

Yellowface: M & N Arrowsmith

Rare: N/A

Clearbody: P reaney

Any other colour: Terheege partnership

Young bird winners

Normal green: Sheperdson & Adamson

Dark factor green: D Hart

Normal Blue: Terheege partnership

Dark factor blue: Terheege partnership

Grey green: Terheege partnership

Grey: S Platts

Opaline green: Sheperdson & Adamson

Opaline blue: Heptinstall & Wheeler

Cinnamon green: Sheperdson & Adamson

Cinnamon blue: Smith & Price 

Opaline cinnamon: Heptinstall & Wheeler

Lutino: Terheege partnership

Albino: A Edden

Yellow wing: N/A

White wing: N/A

Crest: N/A

Spangle green: J & D Lindsay

Spangle blue: G & A Moore

Double factor spangle: Terheege partnership

Dominant pied: R G Ward

Recessive pied: Terheege partnership

Yellowface: R Stancliffe

Rare: NA

Clearbody Terheege partnership

Any other colour: Sheperdson & Adamson

Best in section winners

Best champion any age: G N Turner

2nd best Champion any age: Terheege partnership

3rd best Champion any age: A Edden

Best champion young bird: Terheege partnership

2nd best champion young bird: Terheege partnership

3rd Best champion young bird: Terheege partnership

Best intermediate any age: Heptinstall & Wheeler

2nd best intermediate any age: Heptinstall & Wheeler

3rd best intermediate any age: Heptinstall & Wheeler

Best intermediate young bird: J & D Lindsay

2nd best intermediate young bird: J R Jarvis

3rd best intermediate young bird: D Hart

Best novice any age: R Ford

2nd Best novice any age: S Platts

3rd best novice any age: S Platts

Best novice young bird: R Ford

2nd best novice young bird: S Platts

3rd best novice young bird: S & S Cowling


Best junior any age: Jack Clark

2nd best junior any age: Jack Clark

Best junior young bird: Jack Clark

2nd best junior young bird: Jack Clark

Certificate of Merit winners

Novice certificate of merit any age: S Platts

Novice certificate of merit young bird: R Ford

Junior certificate of merit any age: Jack Clark

Junior certificate of merit young bird: Jack Clark

Many thanks to Ian Ainley, Scott Ainley, Ronnie Simpson & David Woan for placing the awards.

 
 
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn