team g & a moore.JPG

OPEN SHOW RESULTS 2018

YBS patronage shows

 

HULL BS 8-7-18

Best in show Geoff & Ann Moore 9-14

Best young bird Heeptinstall & Wheeler 319-1

Best opposite sex any age Derek Hart 244-1

Best opposite sex young bird Ray Steele 102-1


Best of colour winners

Light green - Smith & Price

Dark green - J A Baker

Sky blue - S Sanderson

Dark blue - Smith & Price

Grey green - G & A Moore

Grey - S Platts

Opaline green - G Jackson

Opaline blue - M & N Arrowsmith

Cinnamon green - K Fewlass

Cinnamon blue - J R Jarvis

Opaline cinnamon - Smith & Price

Lutino - S Cowling

Albino - Smith & Price

Yellow wing - C & D Sharpe

White wing - C & D Sharpe

Crested - N/A

Spangle green - D Hogg

Spangle blue - J Stainforth

D/F Spangle - G & A Moore

Dominant pied - S Platts

Recessive pied - A & N Michael

Yellowface - G Jackson

Rare - N/A

Clearbody - N/A

Any other colour - J Kilkenny


Best in sections

Best champion any age - G & A Moore

2nd best - D Hogg 33-6

3rd best - G & A Moore 19-9


Best champion young bird

G & A Moore 102-2

2nd best R Steele 123-1

3rd best G N Turner 144-4


Best, 2nd & 3rd intermediate any age 

Smith & Price 201-3, 209-2, 243-4

Best intermediate young bird

Heptinstall & Wheeler 319-1

2nd best Smith & Price 312-2

3rd best K Fewless 318-1

Best novice any age J R Jarvis 419-1

2nd best D Evans 417-1

3rd best J R Jarvis 418-1

Best novice young bird & Cetificate of merit J R Jarvis 515-1

2nd & 3rd best novice D Evans 523-3, 510-2

Best & 2nd beginner any age S Platts 611-1, 639-1

3rd best S Cowling 624-1

Best beginner young bird & certificate of meritR Ford 709-2

2nd best K Shorthouse 711-4

3rd best R Ford 707-1

Judges Ken Brockwell, C Snell & G Tuplin.

 

Hull BS team shiel winners 1974

Doncaster BS 15th July 2018

Best in show Geoff & Ann Moore 9-6

Best young bird Geoff & Ann Moore 102-

Best opposite sex any age Dave Critchlow 12-2

Best opposite sex young bird Robin Ford 709-1


Best of colour winners

Light green - Smith & Price

Dark green - A Edden

Sky blue - R Steele

Dark blue - J Clark

Grey green - G & A Moore

Grey - S Platts

Opaline green - N R Porter

Opaline blue - J Clark

Cinnamon green - N R Porter

Cinnamon blue - A Edden

Opaline cinnamon - T & S Haywood

Lutino - R Steele

Albino - R G Ward

Yellow wing - J A Baker

White wing - J A Baker

Crested - V Shorthouse

Spangle green - D Hogg

Spangle blue -G & A Moore

D/F Spangle - G & A Moore

Dominant pied - S Platts

Recessive pied - N Beevers

Yellowface - J Clark

Rare - N/A

Clearbody - 47-1 R M Simpson

Any other colour - J Kilkenny


Best in sections

Best champion any age - G & A Moore

2nd best - A Edden  19-2

3rd best - G & A Moore 35-3


Best champion young bird

G & A Moore 102-2

2nd best T & S Haywood 110-2

3rd best T & S Haywood 109-1


Best & 2nd  intermediate any age 

Smith & Price 201-3, 209-2

3rd best N R Porter 217-1

Best intermediate young bird

Smith & Price 310-1

2nd best Smith & Price 312-2

3rd best Heptinstall & Wheeler 319-1

Best novice any age G Whittington 413-1

2nd best J Gambles 443-2

3rd best D Evans 433-3

Best novice young bird & Certificate of merit D Evans 510-1

2nd & 3rd best G Whittington  501-1, 514-1

Best & 2nd 3rd beginner any age S Platts 611-1, 639-1, 636-1

Best beginner young bird & certificate of meritR Ford 709-2

2nd best K Shorthouse 711-3

3rd best S Platts 704-1

Best junior any age J Clark 815-1

Best junior young bird J Clark 911-1

Judges W Bloxham, R Keeber & M Freakley

best in show with derek hart 3.JPG
 
 

                         CASTLEFORD BS OPEN SHOW 2018

                                              Lock Lane Sorts & Rugby club, Sunday 5th August

Best in show  201-1 Ady Lovack

Best young bird 102-2 Geoff & Ann Moore

Best opposite sex any age 18-6 Terheege  partnership

Best opposite sex young bird 135-1 Andy Edden

Best champion any age 18-2 Terheege partnership

2nd best champion any age 9-6 Geoff Tuplin

3rd best champion any age 19-1 Andy Edden

Best champion young bird 102-2 Geoff & Ann Moore

2nd best champion young bird 122-1 Tony & Sandra Haywood

3rd best champion young bird 135-1 Andy Edden

Best intermediate any age 201-1 Ady Lovack

2nd best intermediate any age 209-1 Smith & Price

3rd best intermediate young bird 219-2 Heptinstall & Wheeler

Best intermediate young bird 310-1 Ady Lovack

2nd best intermediate young bird 339-1 Heptinstall & Wheeler

3rd best intermediate young bird 301-1 Ady Lovack

Best, 2nd & 3rd best novice any age 419-2,401-2, 409-2 John Jarvis

Best novice young bird 515-1 John Jarvis

2nd best novice young bird 518-1 Del Evans

3rd best novice young bird 519-1 John Jarvis

Best & 2nd best beginner any age 640-1, 639-1 Sean Platts

3rd best beginner any age 617-1 Karl Adamson

Best beginner young bird 704-1 Sean Platts

2nd & 3rd best beginner young bird 722-1, 719-1 K Shorthouse 

Best junior any age 843-1 Jack Clark

Best junior young bird 935-1 Jack Clark

Best of colour awards

Green A Lovack

Dark green T & S Haywood

Blue G Tuplin

Dark Blue R Steele

Grey A Edden

Grey Green G Tuplin

Opline Green G Tuplin

Opaline Blue N Clark

Cinnamon green Terheege partnership

Cinnamon blue A Edden

Opaline cinnamon T & S Haywood

Lutino S Cowling

Albino Smith & Price

Crest V Shorthouse

Yellowing NA

Whitewing NA

Spangle green D Hogg

Spangle blue S Platts

Double factor spangle G & A Moore

Dominant pied Heptinstall & Wheeler

Recessive pied Terheege partnership

Clearbody Terheege partnership

Rare NA

AOC J Kilkenny

 
 

SHEFFIELD BS OPEN SHOW 2018

Sunday 22nd July, Miton hall, Elsecar

Best in show T & A Luke 11-1

Best young bird T & A Luke 118-1

Best opposite sex any age A Parker 644-2

Best opposite sex young bird T & A Luke 117-1

Best in section awards

Best 11-1 & 2nd best 13-1 champion any age T & A Luke

3rd best champion any age P Reaney 5-9

Best 118-1, 2nd 122-1 & 3rd 117-1 best champion young bird T & A Luke

Best intermediate any age S McGrath 201-1

2nd 214-1 & 3rd best 216-1 intermediate any age D Randall

Best intermediate young bird Smith & Price 310-1

2nd best D Hart 302-1

3rd best P McHale 319-1

Best 409-2 & 2nd best 419-1 novice any age J Jarvis

3rd best novice any age G Whittington 413-1

Best novice young bird J Gambles 518-1

2nd best novice young bird  G Whittington 501-1

3rd best novice young bird  S Newsome 506-1

Best beginner any age A Parker 644-2

2nd best 607-1 & 3rd best 620-3 beginner any age G & P Pidd

Best beginner young bird D Martin 709-4 

2nd beginner young bird K Shorthouse 711-4 

3rd beginner young bird G & P Pidd 734-1

BEST OF COLOUR WINNERS

Normal green: G & A Moore

Dark green: T & S Haywood

Normal blue: P Reaney

Dark blue: T & A Luke

Grey green: W Bailey

Grey: T & A Luke

Opaline green: T & A Luke

Opaline blue: T & A Luke

Cinnamon green: P McHale

Cinnamon blue: J Jarvis

Opaline cinnamon: T & A Luke

Lutino: R Steele

Albino: Smith & Price

Crest: V Shorthouse

Yellow wing: R Day

White wing: R Day

Dominant pied: R G Ward

Recessive pied: C Marsh

Spangle green: G & P Pidd

Spangle blue: G & A Moore

Double factor spangle: P Reaney

Yellow face: A Parker

Clearbody: P Reaney

Rare: J A Baker

Any other colour (AOC): T & A Luke

Novice Certificate of Merit: J Gambles

Beginner Certificate of Merit: D Martin

Judges: K Brockwell, I Ainley, S Ainley & Subsidiary judge Andy Edden.


 
 
york bs open show 2018 041.JPG

YORK BS OPEN SHOW

26th August 2018

Best in show: R Steele 50-2

Best young bird: Heptinstall & Steele 319-1

Best opposite sex any age: G  & A Moore 9-4

Best opposite sex young bird: Smith & Price 310-1

Best champion any age: R Steele 50-2

2nd best champion any age G & A Moore 9-4

3rd best champion any age R Tickle 35-2

Best champion young bird: R Stancliffe 107-1

2nd best champion young bird: R Tickle 133-3

3rd best champion young bird: R Steele 136-1

Best intermediate any age: Heptinstall & Wheeler 219-2

2nd & 3rd best intermediate any age: Smith & Price 211-2 209-3

Best & 3rd best intermediate young bird: Heptinstall & Wheeler 319-1 339-1

2nd best intermedite young bird: Smith & Price 310-1

Best novice any age: A McNutt 407-2

2nd & 3rd best novice any age: J Gambles 405-3 433-2

Best novice young bird: J Gambles 522-1

2nd & 3rd best novice young bird: J R Jarvis 515-1 510-1

Best 2nd & 3rd best beginner any age: S Platts 636-1 611-1 639-1

Best beginner young bird: R Ford 707-1

2nd & 3rd best beginner young bird: S Platts 711-1 739-1

Best junior any age: Z McKeown

BEST OF COLOUR WINNERS

Normal green: D Hogg 1-4

Dark green: R Stancliffe 3-2

Sky blue: Heptinstall & Wheeler: 305-1

Dark blue: R Stancliffe 107-1

Grey: Smith & Price 211-2

Grey green: Smith & Price 310-1

Opaline green: M & N Arrowsmith 13-1

Opaline blue: R Tickle 15-2

Cinnamon green: C Bonnett 17-1

Cinnamon blue: Heptinstall & Wheeler 219-2

Opaline cinnamon: Smith & Price 222-2

Lutino: G N Turner 23-6

Albino: Smith & Price: 325-1

Yellow wing: C D S Sharpe

White wing: N/A

Crest: N/A

Spangle green: K Brockwell

Spangle blue: R Tickle

Double factor spangle: G & A Moore

Dominant pied: S Platts 739-1

Recessive pied: N/A

Yellowface: G N Turner 144-2

Rare: N/A

Clearbody: N/A

Any other colour (AOC) R Steele 50-2

Novice Certificate of merit: J Gambles 522-1

Beginner certificate of merit: R Ford 707-1

Judges: A Adams, G Adams & P Hutchinson

 
 
leeds bs open show 2018 033.JPG

LEEDS BS OPEN SHOW

Sunday 14th October

 

Leeds BS open show

Sunday 14th October, Blackburn hall, Rothwell

Best in show K Sykes 

Best young bird K Sykes

Best opposite sex any age Smith & Price

Best opposite sex young bird Smith & Price

Best of colour winners

Normal green Smith & Price 201-1

Dark green J A Baker 3-1

Normal blue R Steele 5-6

Dark blue J A Baker 7-2

Grey green K Sykes 210-1

Grey Smith & Price 212-2

Opaline green F Ockerby 613-2

Opaline blue A J Pearson 15-1

Cinnamon green Heptinstall & Wheeler 217-3

Cinnamon blue G N Turner 20-1

Opaline cinnamon Smith & Price 222-1

Lutino S Cowling 723-1

Albino Smith & Price 325-1

Yellow wing G Pringle 627-2

White wing G Pringle 629-1

Crest N/A

Spangle green J A Baker 34-1

Spangle blue K Sykes 235-1 BIS

DF Spangle S Cowling 637-1

Dominant pied  G N Turner 139-1

Recessive pied N Beevers 41-1

Yellowface 43-4 D Critchlow

Rare J A Baker 45-1

Clearbody  R M Simpson 47-1

A.O.C. J Kilkenny 150-2

Best in section winners

Best champion any age R Steele 5-6

2nd & 3rd best J Kilkenny 36-2, 1-1

Best champion young bird A J Higgins 109-3

2nd best D Critchlow 143-4

3rd best G N Turner 139-1

Best intermediate any age K SYkes 235-1

2nd best Smith & Price 212-2

3rd best K Sykes 210-1

Best intermediate young bird K Sykes 311-1

2nd & 3rd best Smith & Price 310-1, 312-1

Best novice any age A E Poole 443-1

2nd best A McNutt 405-2

3rd best A E Poole 435-1

Best novice young bird A McNutt 509-1

2nd best A E Poole 543-1

3rd best A McNutt 539-1

Best beginner any age 

M Levett 601-1

2nd best S Cowling 637-1

3rd best F Ockerby 613-2

Best & 2nd beginner young bird S Cowling 723-1, 724-2

3rd best G Pringle 727-1 

Novice C.O.M. A McNutt 509-1

Beginner C.O.M. S Cowling 724-1

Judges: D Cottrill, G Corser, D Sturzaker & G Williams.

 
 
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn